Blog Med-Silesia

Nowy wpis na blogu w każdy piątek!

Dbaj o swoje piersi: Metody samobadania i profilaktyka USG
Piątek, Czerwiec 7, 2024
Piersi to niezwykle ważna część ciała każdej kobiety, dlatego dbanie o ten gruczoł powinno być priorytetem dla każdej kobiety. Regularne samobadanie i profilaktyczne badania ultrasonograficzne (USG) mogą znacząco zwiększyć szanse na wczesne wykrycie zmian, co jest kluczowe w zapobieganiu i leczeniu chorób piersi, w tym raka piersi.
Wyrównanie hormonów tarczycy i konsultacja endokrynologiczna warunkiem powodzenia ciąży.
Piątek, Maj 31, 2024
Zdrowie tarczycy jest niezwykle ważne dla kobiet planujących ciążę oraz tych, które już spodziewają się dziecka. Hormony tarczycy wpływają na wiele aspektów zdrowia matki i rozwój płodu, w tym na metabolizm, wzrost komórek, a także funkcjonowanie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Właściwy poziom tych hormonów jest niezbędny do zapewnienia optymalnych warunków dla rozwijającego się dziecka i prawidłowego przebiegu ciąży. W tym artykule omówimy krok po kroku, dlaczego wyrównanie hormonów tarczycy i regularne konsultacje endokrynologiczne są kluczowe dla powodzenia ciąży. Przedstawimy, jak odpowiednie dbać o zdrowie tarczycy i jak można zapobiec potencjalnym komplikacjom, jakie badania diagnostyczne są niezbędne, oraz jakie metody leczenia są stosowane w przypadku zaburzeń tarczycy. Ponadto, dowiemy się, jakie są zalecenia dla kobiet w ciąży dotyczące monitorowania poziomów hormonów tarczycy, aby zapewnić zdrowy rozwój płodu i bezpieczeństwo matki.
Badanie cytologiczne
Piątek, Maj 24, 2024
Cytologia ginekologiczna jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych w ginekologii. Służy do wykrywania zmian przedrakowych, a także wczesnych stadiów raka szyjki macicy, co pozwala na skuteczne leczenie i zapobieganie rozwojowi nowotworu. W niniejszym artykule omówimy szczegółowo, czym jest cytologia, jak przebiega badanie, jakie są jego wyniki oraz dlaczego regularne wykonywanie tego testu jest tak ważne dla zdrowia kobiet. Ponadto porównamy cytologię tradycyjną i cytologię płynną, aby pomóc Ci zrozumieć różnice i korzyści obu metod.
Dlaczego tak ważna jest u kobiety ciężarnej konsultacja u stomatologa?
Piątek, Maj 17, 2024 ginekolog ciąża
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwań. Jednak jest to również czas, w którym organizm kobiety poddawany jest licznym zmianom fizjologicznym, które mogą mieć wpływ na jej zdrowie, w tym zdrowie jamy ustnej.
Poronienia nawykowe - wywiad z dr n. med. Iwoną Janosz
Piątek, Maj 10, 2024
Dziś mamy przyjemność porozmawiać z dr n. med. Iwoną Janosz, specjalistką ginekologii i położnictwa, specjalistą perinatologii, na temat poronień nawykowych. Dowiemy się więcej o przyczynach tych poronień, jak są one diagnozowane oraz jakie są dostępne metody leczenia.
Bóle i zawroty głowy, nie lekceważ - częsty problem medyczny.
Piątek, Maj 3, 2024 neurolog
Bóle głowy i zawroty to objawy, które wielu z nas mogą wydawać się uciążliwe, ale niegroźne. Mogą znacząco wpłynąć na jakość naszego życia. Są często przez nas bagatelizowane. Jednakże, warto pamiętać, że są to symptomy, które mogą kryć w sobie znacznie więcej niż tylko przejściowe niedogodności. Gdy stają się one uciążliwe, są częste lub nasilają się, mogą być sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych, które wymagają uwagi specjalisty neurologa. Warto zauważyć, że bóle głowy i zawroty to nie tylko dyskomfort, ale także sygnał, że coś może dziać się w naszym organizmie.
Szukaj