Blog Med-Silesia

Nowy wpis na blogu w każdy piątek!

 Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa

Wtorek, Kwiecień 16, 2024 ginekolog

Pierwsza wizyta u ginekologa jest ważnym krokiem w życiu każdej młodej kobiety. Dla niejednej z nich jest to stresujące doświadczenie, ale wierzymy, że z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem można sprawić, aby ta wizyta była komfortowa.

Kiedy najlepiej udać się na pierwszą wizytę do lekarza ginekologa? 

To pytanie często nurtuje wiele pacjentek, zwłaszcza tych młodych, które dopiero co zaczęły dojrzewać płciowo. 

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ale ogólnie zaleca się, aby pierwsza wizyta u ginekologa miała miejsce między 15 a 17 rokiem życia. Jednak wiek ten może być różny dla każdej kobiety, w zależności od indywidualnych czynników, takich jak dojrzewanie fizyczne i emocjonalne. 

Mogą zdarzyć się sytuacje, które spowodują, że zajdzie konieczność wcześniejszej wizyty u specjalisty m.in. 

 • miesiączka przed 9 rokiem życia, 
 • brak miesiączki do 16 roku życia,
 • bardzo bolesne menstruacje,
 • nasilona nieregularność menstruacji (regularna miesiączka przez kilka miesięcy, następnie jej brak lub bardzo krótkie odstępy czasu między krwawieniami miesięcznymi),
 • występowanie krwawienia międzymiesiączkowego,
 • niepokojące objawy: świąd, pieczenie, ból, nieprawidłowa wydzielina.

Warto również wziąć pod uwagę, czy pacjentka rozpoczęła już życie seksualne, ponieważ w takim przypadku wizyta u ginekologa powinna nastąpić szybciej.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty?

Przygotowanie do pierwszej wizyty u ginekologa może pomóc zmniejszyć niepokój i sprawić, że wizyta będzie bardziej komfortowa. Oto kilka kroków, które warto podjąć przed pierwszą wizytą:

 1. Przed wizytą dobrze jest zebrać informacje dotyczące historii chorób, przebytych zabiegów, leków, które aktualnie przyjmujesz.
 2. Warto przygotować informacje dotyczące pierwszego dnia ostatniej miesiączki, długości cyklu miesiączkowego oraz wszelkich problemów zdrowotnych związanych z układem rozrodczym, jeśli takie wystąpiły.
 3. Zastanów się, czy masz jakieś obawy dotyczące swojego zdrowia intymnego lub pytania, na które chciałabyś uzyskać odpowiedź. Zapisz je, aby nie zapomnieć ich podczas wizyty.
 4. W przypadku kobiet aktywnie menstruujących warto wybrać dzień wizyty poza okresem menstruacji, aby lekarz mógł przeprowadzić badanie ginekologiczne w optymalnych warunkach.
 5. Wybierz ubrania, które są wygodne i łatwe do zdjęcia, ponieważ lekarz może poprosić Cię o zdjęcie dolnej części garderoby podczas badania ginekologicznego. Warto zaznaczyć, że wiele gabinetów ginekologicznych oferuje pacjentkom jednorazowe spódniczki, które zapewniają dodatkowy komfort i poczucie higieny podczas badań ginekologicznych.

Czego możesz się spodziewać podczas wizyty?

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi wywiad medyczny, przeprowadzi badanie fizykalne oraz zaproponuje badania dodatkowe, takie jak badania cytologiczne czy badania laboratoryjne w zależności od wieku i potrzeb pacjentki.

Jak wygląda badanie ginekologiczne? 

Pierwsza wizyta u ginekologa

Badanie ginekologiczne wywołuje największy stres przed pierwszą wizytą w gabinecie. Wiele pacjentek przyznaje, że najbardziej krępującym elementem wizyty jest właśnie badanie ginekologiczne. Przed badaniem lekarz zapyta czy pacjentka jest dziewicą. To bardzo ważna informacja ponieważ od tego zależy sposób przeprowadzenia badania.  Podczas badania lekarz ogląda zewnętrzne narządy rodne, a następnie z użyciem specjalnego wziernika bada stan pochwy i ujścia szyjki macicy. Do badanie ginekologicznego dziewicy można  użyć specjalnego wziernikia o mniejszym rozmiarze jednak wielu lekarzy rezygnuje z wziernikowania pochwy u kobiet, które mają błonę dziewiczą. 

Badanie ginekologiczne składa się także z badania palpacyjnego dwuręcznego. Przy użyciu dwóch palców lekarz bada pochwę, a drugą rękę kładzie na podbrzuszu pacjentki. W ten sposób bada macicę oraz jajniki. Badanie palpacyjne u dziewicy przeprowadza się jednym palcem, ewentualnie przez odbyt. Niekiedy lekarze rezygnują także z przeprowadzenia badania palpacyjnego u kobiety, która nie współżyła seksualnie. Badanie ginekologiczne obejmuje także ręczne badanie piersi.

O co zapytać lekarza podczas pierwszej wizyty? 

Nie wahaj się zadawać pytań dotyczących swojego zdrowia, planowania ciąży, antykoncepcji oraz wszelkich obaw czy wątpliwości. Lekarz jest po to, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc Ci zrozumieć wszystkie kwestie.

Po wizycie: co dalej?

Po wizycie u ginekologa warto kontynuować regularne kontrole zdrowia, stosować zalecenia lekarza oraz wykonywać zalecane badania kontrolne. Jeśli otrzymasz zalecenia dotyczące dalszej diagnostyki lub leczenia, ważne jest, abyś wypełniła je zgodnie z zaleceniami.

Pierwsza wizyta u ginekologa może być stresująca, ale jest kluczowym krokiem w dbaniu o swoje zdrowie reprodukcyjne i ogólną kondycję zdrowotną. Przygotowanie się do wizyty, zadawanie pytań i uczciwa komunikacja z lekarzem są kluczowe dla osiągnięcia pozytywnego doświadczenia. Pamiętaj, że lekarz jest po to, aby Ci pomóc, więc nie wahaj się pytać o cokolwiek, co Cię niepokoi.

Brak komentarzy
Szukaj