Blog Med-Silesia

Nowy wpis na blogu w każdy piątek!

Dbaj o swoje piersi: Metody samobadania i profilaktyka USG

Dbaj o swoje piersi: Metody samobadania i profilaktyka USG

Piątek, Czerwiec 7, 2024

Piersi to niezwykle ważna część ciała każdej kobiety, dlatego dbanie o ten gruczoł powinno być priorytetem dla każdej kobiety. Regularne samobadanie i profilaktyczne badania ultrasonograficzne (USG) mogą znacząco zwiększyć szanse na wczesne wykrycie zmian, co jest kluczowe w zapobieganiu i leczeniu chorób piersi, w tym raka piersi.

Dlaczego regularne badania piersi są ważne?

Regularne badania piersi odgrywają kluczową rolę w profilaktyce raka piersi, jednej z najczęściej diagnozowanych chorób nowotworowych u kobiet na całym świecie. Dzięki regularnym badaniom możliwe jest wykrycie zmian w piersiach na bardzo wczesnym etapie, co znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie i wyleczenie.

Oto kilka powodów, dla których regularne badania piersi są niezwykle ważne:

1. Rak piersi, wykryty we wczesnym stadium, jest zazwyczaj łatwiejszy do leczenia i ma lepsze rokowania.

2. Wykrycie raka na wczesnym etapie pozwala na mniej inwazyjne metody leczenia, co z kolei zmniejsza ryzyko powikłań i poprawia jakość życia pacjentek.

3. Regularne badania i samobadania piersi pomagają kobietom lepiej poznać swoje ciało, co ułatwia zauważenie nawet drobnych zmian i szybkie zgłoszenie się do lekarza.

4. Statystyki pokazują, że regularne badania profilaktyczne znacząco zmniejszają śmiertelność z powodu raka piersi, gdyż choroba jest wykrywana i leczona zanim zdąży się rozprzestrzenić.

Samobadanie Piersi

Najlepszy czas na samobadanie 

Samobadanie piersi powinno być wykonywane regularnie, aby kobiety mogły monitorować wszelkie zmiany w tkance piersi. Kluczowym elementem skuteczności samobadania jest jego wykonanie w odpowiednim momencie cyklu menstruacyjnego.

- Najlepszy czas na samobadanie piersi to kilka dni po zakończeniu menstruacji, zazwyczaj od 3 do 5 dnia po miesiączce. W tym czasie piersi są najmniej wrażliwe i obrzmiałe, co ułatwia wykrycie ewentualnych zmian.

- Ważne jest, aby badania przeprowadzać w stałym terminie każdego miesiąca, co pomaga w lepszym porównaniu stanu piersi z miesiąca na miesiąc. Dla kobiet po menopauzie, które nie mają już regularnych cykli menstruacyjnych, zaleca się wybranie jednego, stałego dnia każdego miesiąca na samobadanie.

- Dla kobiet, które przeszły menopauzę, najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie stałego dnia każdego miesiąca na samobadanie. Może to być na przykład pierwszy dzień miesiąca, co ułatwia zapamiętanie i regularność badań.

- Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą mogą mieć zmiany hormonalne wpływające na piersi. Powinny w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem, aby ustalić najlepszy czas na samobadanie.

Samobadanie piersi jest prostym i nieinwazyjnym sposobem, który każda kobieta może wykonać w domowym zaciszu. Oto kroki, jak przeprowadzić skuteczne samobadanie:

1. Obserwacja w lustrze:

- Stań przed lustrem z opuszczonymi rękami.

- Zwróć uwagę na wszelkie zmiany w kształcie, wielkości lub symetrii piersi.

- Sprawdź, czy nie ma widocznych guzków, wgłębień, zmarszczeń lub zmiany koloru skóry.

- Unieś ręce nad głowę i ponownie obserwuj piersi, szukając tych samych oznak.

2. Badanie palpacyjne na stojąco:

- Połóż jedną rękę za głowę, a drugą ręką delikatnie dotykaj piersi ruchami okrężnymi, zaczynając od zewnątrz i przesuwając się ku sutkowi.

- Wykonaj badanie w trzech stopniach nacisku: lekki, średni i głęboki, aby upewnić się, że czujesz wszystkie warstwy tkanki piersi.

3. Badanie palpacyjne na leżąco:

- Połóż się na plecach z jedną ręką za głową, a drugą ręką zbadaj pierś podobnie jak w pozycji stojącej.

- Pomaga to rozłożyć tkankę piersiową równomiernie, co ułatwia wyczucie ewentualnych guzków.

Profilaktyczne Badania USG

USG piersi to badanie obrazowe, które pozwala na dokładniejszą ocenę tkanek piersi. Jest to szczególnie przydatne w przypadku młodszych kobiet, których piersi mają więcej tkanki gruczołowej niż tłuszczowej.

Kiedy i jak często wykonywać badanie USG piersi?

Regularne badania ultrasonograficzne (USG) piersi są istotnym elementem profilaktyki raka piersi, zwłaszcza w połączeniu z samobadaniem i mammografią. W zależności od wieku, historii zdrowia i innych czynników ryzyka, zalecenia dotyczące częstotliwości badań USG mogą się różnić. Poniżej znajduje się szczegółowy przegląd zaleceń dotyczących badań USG piersi dla różnych grup wiekowych oraz wskazań do częstszych badań.

1. Kobiety poniżej 40 roku życia:

- Kobiety młodsze niż 40 lat, szczególnie te z gęstą tkanką gruczołową piersi, powinny korzystać z USG jako uzupełnienia samobadania i okresowych wizyt u ginekologa. W przypadku braku innych czynników ryzyka, USG może być zalecane co 1 – 2 lata.

- należy pamiętać, że w przypadku np. stosowania hormonalnej antykoncepcji, zalecane jest USG piersi raz w roku lub częściej.

- Dla kobiet z gęstą tkanką piersi, która może utrudniać wykrycie zmian w mammografii, USG jest przez nas rekomendowane co 1 rok lub inaczej w zależności od indywidualnych zaleceń lekarza.

2. Kobiety w wieku 40-49 lat:

- W tej grupie wiekowej mammografia staje się standardem w profilaktyce raka piersi. USG powinno być stosowane jako badanie uzupełniające co 1 rok, zwłaszcza w przypadku gęstej tkanki piersi.

- Jeśli kobieta ma czynniki ryzyka (np. rodzinna historia raka piersi), USG jest zalecane częściej w celu wczesnego wykrycia ewentualnych zmian.

3. Kobiety powyżej 50 roku życia:

- Dla kobiet powyżej 50 roku życia USG piersi jest przez nas zalecane co 1-2 lata jako uzupełnienie regularnych mammografii. W tej grupie wiekowej, regularne badania są kluczowe dla wczesnego wykrycia raka piersi.

- Częstość badań USG może być dostosowana w zależności od indywidualnych czynników ryzyka i zaleceń lekarza prowadzącego.

Regularne badania USG piersi, dostosowane do indywidualnych potrzeb i ryzyka pacjentki, są kluczowe dla skutecznej profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi. W połączeniu z samobadaniem i mammografią, USG stanowi istotny element kompleksowej opieki nad zdrowiem piersi.

W naszym Ośrodku zapraszamy Panie w każdym wieku do Poradni Profilaktyki Chorób Piersi, gdzie wyszkoleni lekarze przeprowadzają badanie USG piersi na wysokiej klasy nowoczesnym sprzęcie ultrasonograficznym.

Brak komentarzy
Szukaj